مشاوره خرید سنگ

بهترین سنگ گرانیت ایرانی

وبلاگ , سنگ گرانیت

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ 11 بازدید
مشاوره خرید سنگ
بهترین سنگ گرانیت ایرانی

بهترین سنگ گرانیت ایرانی

سنگ گرانیت یکی از سنگ‌های قیمتی و بسیار مشهور در جهان به شمار می‌رود که کمتر کسی را می‌توان یافت که نامش را نشنیده یا با آن آشنا نباشد. سنگ گرانیت ایرانی، نوعی سنگ بسیار مقاوم است که از سرد شدن گدازه در سطح زمین حاصل می‌شود. این سنگ انواع و اقسام مختلفی دارد و در طرح و رنگ‌های متنوعی در بازار موجود است. در این مطلب قرار است تا به معرفی انواع سنگ گرانیت ایرانی و بهترین سنگ گرانیت در ایران بپردازیم و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

انواع سنگ گرانیت ایرانی

پیش از آنکه انواع سنگ گرانیت ایرانی را معرفی کنیم، بهتر است تا آشنایی بیشتری با این سنگ پیدا کنیم. سنگ گرانیت از جمله فراوان‌ترین سنگ‌های طبیعی در پوسته زمین به شمار می‌رود. به‌گونه‌ای که می‌توان گفت چیزی در حدود ۹۵ درصد از سطح زمین را سنگ‌های گرانیت و آذرین تشکیل داده‌اند. سنگ گرانیت، نوعی سنگ آذرین درونی با دانه‌های درشت کریستال کوارتز محسوب می‌گردد که پس از سردشدن گدازه‌ها و مواد مذاب در سطح زمین یا در نزدیکی آن ایجاد خواهد شد. ساختار تشکیل دهنده سنگ گرانیت عمدتا از بلورهای کانی کوارتز و فلدسپات بوده و اندازه این بلورها نیز به‌گونه‌ای است که براحتی با چشم قابل مشاهده خواهند بود. کوارتز ماده‌ای شفاف و بی‌رنگ است که در بعضی شرایط به رنگ‌های خاکستری، سفید و صورتی هم قابل رویت است. به همین خاطر می‌توان بیان کرد که مهم‌ترین عامل در روشنایی سنگ‌های گرانیت، وجود مانی کوارتز در آن‌ها به شمار می‌رود. از جمله خصوصیات بارز سنگ گرانیت ایرانی می‌توان به مقاومت و استحکام بالای این سنگ، تخلخل پایین، تراکم بالا و همچنین وزن زیاد آن اشاره نمود. حال به سراغ معرفی انواع سنگ گرانیت ایرانی خواهیم رفت. بهترین سنگ گرانیت ایرانی

خرمدره

سنگ گرانیت خرمدره با سه رنگ طوسی، شکلاتی، صدفی و یاسی، یکی از مناسب‌ترین سنگ‌های گرانیت ایرانی برای استفاده در پله، دیوارها،‌ کف و صفحه کابینت است. گرانیت خرمدره از جمله زیباترین سنگ‌های گرانیت در ایران شناخته می‌شود که از معادن مختلف استان زنجان استخراج آن صورت می‌گیرد. خرمدره در برابر گرما، سرما، ضربه و فشار استحکام بسیار بالایی دارد و وزن آن زیاد است. به همین خاطر برای نمای ساختمان این سنگ گرانیت پیشنهاد نمی‌گردد. بهترین سنگ گرانیت ایرانی

سبز جنگلی

سنگ گرانیت سبز جنگلی از مواد معدنی سبز رنگی مانند آمازونیت و فلدسپات سبب بدست می‌آید. این سنگ علاوه‌بر ایران در کشورهای دیگری از جمله اسپانیا هم پیدا می‌شود. اما در ایران عمده تولید سنگ گرانیت سبز جنگلی در استان خراسان جنوبی صورت می‌گیرد.

آبی فیروزه‌ای

سنگ گرانیت ایرانی آبی فیروزه‌ای را می‌توان یکی از نادرترین سنگ‌ها دانست. به دلیل کمبود این سنگ گرانیت، اغلب از کشور نروژ آن را وارد کشور می‌کنند. به همین خاطر است که گرانیت آبی فیروزه‌ای جزء سنگ‌های دکوراتیو و خاص است و معمولا برای کانتر آشپزخانه، دیوار پشت تلویزیون و حمام یا سرویس بهداشتی بکارگرفته می‌شود. از جمله سنگ گرانیت آبی فیروزه‌ای در ایران می‌توان به گرانیت فیروزه مشهد اشاره داشت  که دارای خطوط طلایی رنگ است و از جمله خاص‌ترین سنگ‌های ساختمانی در دنیا شناخته می‌شود. بهترین سنگ گرانیت ایرانی

نهبندان

سنگ گرانیت ایرانی نهبندان از دیگر گرانیت‌های معروف در بازار است که دارای زمینه روشن با تم خاکستری است. این سنگ از انواع سنگ‌های گل پنبه‌ای به حساب می‌آید و نسبت به بسیاری از سنگ‌های گرانیت از دانه‌بندی و بافت درشت‌تری برخوردار است. ضمن اینکه سنگ گرانیت نهبندان از نظر کیفیت در درجات مختلفی وجود دارد که درجات ضعیفتر این سنگ، لکه‌های مشکی و خاکستری دارند و به آن‌ها غده می‌گویند.

مشکی نطنز

سنگ گرانیت نطنز از جمله سنگ‌های گرانیت بسیار مشهور در ایران محسوب می‌شود که در رنگ‌هایی مانند مشکی و سفید وجود دارد. گرانیت مشکی نطنز دارای تم مشکی است و از معادنی مانند شفق و لاگهر استخراج خواهد شد. همچنین برخی از این سنگ‌ها رنگ تیره‌تر با خطوط سفید رنگ دارند و برخی دیگر هم زمینه متمایل به خاکستری تیره را نمایش می‌دهند. بهترین سنگ گرانیت ایرانی

دانه اناری

سنگ گرانیت دانه اناری، یکی از مشتقات سنگ گرانیت سبز به شمار می‌رود که دارای تم سبز رنگ است. این سنگ دارای رنگ‌های سبز روشن و تیره بوده و زیبایی خاصی دارد. از این مدل سنگ می‌توان به دلیل استحکام بالای و جذب پایین آب برای سنگ‌فرش‌ها و نمای خارجی یا داخلی ساختمان بهره گرفت.

گل پنبه‌ای

سنگ گرانیت گل پنبه‌ای نوعی سنگ سفید رنگ است که در سطح آن دانه‌های مشکی و خاکستری ریزی وجود دارد. سنگ گرانیت گل پنبه‌ای یکی از سنگ‌های باکیفیت و مرغوب در ایران است که در زمره محصولات محبوب صادراتی کشور می‌توان آن را جای داد. تراکم بالا، استحکام بی‌نظیر، مقاومت سایشی و فشاری بسیار بالا، عدم جذب و نفوذ آب و رطوبت در آن و همچنین قیمت مناسب سنگ گل پنبه‌ای نسبت به سنگ‌های گرانیت نهبندان را می‌توان از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این سنگ دانست.

پرتقالی

سنگ گرانیت پرتقالی یکی از زیرمجموعه‌های سنگ گرانیت نهبندان است که دارای زمینه روشن با تم رنگی کرم، پرتقالی بودن و از آن می‌توان به‌عنوان سنگفرش در مکان‌های پر رفت و آمد استفاده کرد. این سنگ گرانیت ایرانی سطح کاملا براق و یکدستی دارد و وجود دانه‌های فلفلی، جلوه‌ای چشم‌نواز را در آن بوجود آورده‌است. همچنین این سنگ پرتقالی بافتی مقاوم دارد و در برابر انواع ضربه، غساپر و شرایط محیطی زیبایی خود را حفظ خواهد کرد. شایان ذکر است که هرچقدر که درجه روشنی سنگ گرانیت پرتقالی بیشتر باشد، به همان نسبت هم قیمت آن بیشتر می‌شود. بهترین سنگ گرانیت ایرانی

قرمز یزد

گرانیت قرمز یزد یکی دیگر از انواع سنگ گرانیت ایرانی است که قرمز بودن این سنگ به دلیل وجود مقادیر بسیاری پتاسیم فلدسپات صورتی در آن است. این دسته سنگ گرانیت از زمینه اصلی قرمز روشن تا تیره برخوردار بوده و در کشورهای دیگری به غیر از ایران مانند برزیل، هند و اوکراین هم می‌توان آن‌ها را یافت. البته باید اشاره کنیم که معادن استخراج سنگ گرانیت قرمز یزد مانند گرانیت سفید و مشکی چندان زیاد نیستند. از این رو، این سنگ جزء سنگ‌های غنی شناخته می‌شود.

بهترین سنگ گرانیت ایرانی

اگر بخواهیم بهترین سنگ گرانیت ایرانی را با اختلاف بسیار کم دسته‌بندی کنیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:
 1. گرانیت مشکی نطنز
 2. گرانیت دانه اناری
 3. گرانیت آبی فیروزه‌ای
 4. گرانیت گل پنبه‌ای
 5. گرانیت پرتقالی
 6. گرانیت خرمدره
 7. گرانیت قرمز یزد
 8. گرانیت سبز جنگلی
 9. گرانیت نهبندان
بهترین سنگ گرانیت ایرانی

بهترین معادن برای استخراج سنگ گرانیت ایرانی

در ایران معادن مختلفی وجود دارند که سنگ گرانیت از آن‌ها استخراج می‌شود که هر کدام از گرانیت‌های موجود در آن‌ها دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند. در ادامه برخی از بهترین معادن برای استخراج سنگ گرانیت ایرانی را معرفی خواهیم کرد:
 • سنگ گرانیت زاهدان
در این معدن بیشتر استخراج سنگ گرانیت گل پنبه‌ای صورت می‌گیرد که از جمله روشن‌ترین گرانیت‌های گل پنبه‌ای به شمار می‌رود و در ساختمان‌سازی کاربرد دارد.
 • سنگ گرانیت نهبندان
گرانیت نهبندان هم از انواع گرانیت گل پنبه‌ای است که با گرانیت زاهدان به لحاظ بافت و رنگ و طرح تفاوت دارد. این سنگ باتوجه به مزایای زیادی خود، متقاضیان زیادی در بازار به خود اختصاص داده است.
 • سنگ گرانیت تویسرکان
سنگ گرانیت این معدن به رنگ مشکی است که برای کف و نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سنگ گرانیت بافت اشکی مانند دارد و بهترین گزینه در لابی رستوران‌های بسیار مجلل و شیک خواهد بود. بهترین سنگ گرانیت ایرانی
 • سنگ گرانیت قرمز یزد
این سنگ از بادوام‌ترین سنگ‌ها است و در دو رنگ قرمز روشن و قرمز تیره فراوری آن صورت می‌گیرد. این سنگ برای نمای ساختمان، سنگ‌فرش اماکن تجاری، اداری و لابی و آسانسور بسیار مناسب خواهد بود.
 • سنگ گرانیت نطنز
معدن این سنگ در شهر نطنز از توابع شهرستان کاشان بوده به رنگ مشکی است. سنگ مشکی نطنز دارای چندین معدن بوده که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را خواهد داشت.    

جمع بندی

در این مطلب کاملا به بررسی انواع سنگ گرانیت ایرانی پرداختیم و خصوصیات هر کدام را ذکر کردیم. چنانچه اشاره شد، سنگ‌های گرانیت در ایران در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی وجود دارد و در فضاهای مختلفی می‌توان از آنها بهره برد. اگر به دنبال مرجعی معتبر برای خرید سنگ گرانیت ایرانی باکیفیت و مرغوب هستید، پیشنهاد ما به شما خرید سنگ گرانیت از فروشگاه اینترنتی سنگ نواز است.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در سنگ نواز کاربران مستقیماً با هم تماس می‌گیرند و هیچ واسطـه‌ای در این میان وجود ندارد، پس دقت فرماییــد که در خریــد و فروشِ شما، سنگ نواز هیچ دخالتی ندارد و کاربران باید خودشان جنبه‌های مختلف امنیتی را در نظر بگیرند. 

در صورتی که هر سوالی پیرامون ثبت آگهی دارید با ما تماس بگیرید: 09157773026

تمامی حقوق محفوظ می باشد.