مشاوره خرید سنگ

آشنایی کامل با نانو سنگ نما

وبلاگ

۱۴ آبان ۱۴۰۲ 65 بازدید
مشاوره خرید سنگ
نانو سنگ نما

آشنایی کامل با نانو سنگ نما

در سال‌های اخیر، استفاده از نانو سنگ، صنعت ساخت و ساز به ویژه بخش معماری داخلی را دچار تحول کرده است. یکی از کاربردهای قابل توجه استفاده از نانو سنگ در نمای ساختمان است. سنگ نانو به نوعی از سنگ‌های مهندسی اطلاق می‌شود که با دست‌کاری مواد در مقیاس بسیار پایین تولید می‌شوند که نتیجه آن دوام مناسب، عایق بودن و جذابیت بالا است. در این مقاله قصد داریم به بررسی نانو سنگ نما، کاربردها، مزایا و همچنین نکاتی در خصوص استفاده از آن بپردازیم. اگر قصد استفاده از این نوع سنگ را در نمای داخلی ساختمان خود را دارید، تا انتها با همراه باشید.

روش آب‌گریز کردن سنگ نما

ویژگی‌های عایق بودن و آب‌گریزی، یکی از جنبه‌های حیاتی سنگ‌هایی است که برای نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کار به محافظت از سازه در برابر آسیب و همچنین خرابی ناشی از رطوبت در طی سال‌ها، کمک زیادی می‌کند. با توجه به پیشرفت‌هایی که در سال‌های اخیر در زمینه نانو به‌دست‌آمده است، راه‌حل‌های بسیار مناسب و کارآمدی در این زمینه وجود دارد که برای آب‌گریز کردن نمای سازه می‌توانید از آنها استفاده کنید.
پوشش‌های نانو، معمولاً روی سطح سنگ قرار می‌گیرند و جذب آب را به صفر می‌رسانند. این مواد که اغلب شامل نانو سیلیس و نانو دی‌اکسید تیتانیوم می‌شوند، دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که به آنها اجازه می‌دهد یک لایه محافظ را بر روی سطح سنگ تشکیل داده و جذب آلودگی و رطوبت را به حداقل برسانند.
یکی از روش‌های استفاده از مواد نانو، مخلوط‌کردن آنها با درزگیرهای سنگ است. نانوذرات موجود در این پوشش‌ها به داخل منافذ سنگ نفوذ کرده و با ایجاد یک سد آب‌گریز، باعث دفع رطوبت و قطرات آب می‌شود. این کار از نفوذ رطوبت به داخل سنگ و ایجاد مشکلات ساختاری مانند ترک‌خوردن یا پوسته‌شدن آن جلوگیری می‌کند و دوام و طول عمر بیشتری را فراهم می‌سازد. توجه داشته باشید که تمیز کردن سنگ قبل از اجرای نانو نما، یکی از اصول مهم در این زمینه است.

مزایا استفاده از نانو نما

پوشش‌های نانو نما که در سنگ‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مزایای بسیار زیادی را با خود به همراه دارند. پوشش موجود در نانو سنگ نما، یک لایه حفاظتی اضافی روی سنگ ایجاد می‌کند و باعث افزایش مقاومت آن در برابر آسیب‌های مختلف می‌شود. ذرات میکروسکوپی موجود در این پوشش، منافذ روی سطح سنگ را پر می‌کنند و با جلوگیری از نفوذ آب، خطر ترک خوردگی یا فرسایش ناشی از چرخه‌های انجماد و ذوب آّب را کاهش می‌دهند. این کار به طور قابل توجهی طول عمر سنگ‌های نما را افزایش می‌دهد و از طرفی دیگر، باعث صرفه جویی در هزینه‌های تعمیر و یا تعویض نما می‌شود.
علاوه بر این، پوشش نانو سنگ نما، جذابیت و زیبایی نمای کلی سازه را افزایش می‌دهد. این پوشش علاوه بر ایجاد یک اثر آب‌گریز، باعث دفع آلودگی نیز می‌شود و از لکه‌دار شدن سنگ توسط آلاینده‌هایی مانند گردوغبار یا روغن جلوگیری می‌کند. در لیست زیر، مزایای کامل استفاده از نانو نما را مشاهده می‌کنید.
• مقاومت در برابر آلودگی
• مرئی بودن و عدم تغییر رنگ سنگ
• مقاومت در برابر اشعه خورشید، فرسایش و آب
• افزایش طول عمر نمای ساختمان
• عایق بودن در برابر حرارت
• پیاده سازی آسان
• قیمت مناسب

محلول پوشش نانو سنگ نما

پوشش‌های نانو که برای سنگ نما مورد استفاده قرار می‌گیرند، اغلب به صورت محلول در بازار موجود هستند. این محلول‌ها را می‌توان با استفاده از تجهیزات مناسب، روی سنگ‌های نما به سادگی اجرا کرد. محلول پوشش نانو مناسب اجرا روی بیشتر سنگ‌ها خواهد بود. با این حال استفاده از این پوشش روی برخی سنگ‌های ساختمانی مانند لایم استون، مرمریت، تراورتن و… که قدرت جذب آب بالایی دارند، بیشتر توصیه می‌شود.
علاوه بر کاربرد این محلول روی سنگ‌های ساختمانی، استفاده از آنها برای محافظت از سنگ‌های مصنوعی که بیشتر بر پایه سیمان تولید می‌شوند نیز مناسب خواهد بود. این نوع سنگ‌ها به دلیل وجود تخلخل بالا، معمولاً مقدار زیادی آب و رطوبت را در خود جذب می‌کنند که پس از مدتی، باعث پوسته پوسته‌شدن و خرابی آنها می‌شود. به همین دلیل استفاده از محلول پوشش نانو سنگ نما در این نوع متریال نیز بسیار توصیه می‌شود.

کاربردهای نانو سنگ نما

سنگ‌هایی با پوشش نانو که در نمای ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به دلیل مزایای بالا، کاربردهای مختلفی دارند. اصلی‌ترین کاربرد نانو سنگ، پوشش و نمای دیواره‌های ساختمان است. روکش بیرونی دیواره‌ها که از سازه در برابر عوامل جوی محافظت می‌کند، می‌تواند با استفاده از این فناوری پیشرفته در برابر خوردگی و آسیب دیدن مقاوم‌تر شود. این امر نه تنها طول عمر ساختمان را افزایش می‌دهد بلکه ظاهر جذاب آن را نیز در طول زمان حفظ می‌کند.
علاوه بر این، سنگ‌های نما با پوشش نانو، در کف‌پوش‌ها نیز کاربرد بسیار بالایی دارند. با استفاده از این لایه محافظ روی کاشی‌ها یا دال‌های بتنی، مقاومت بیشتری در برابر خراش، لکه و سایش ناشی از رفت و آمد زیاد به وجود می‌آید که باعث افزایش دوام کف‌پوش خواهد شد. هم چنین نانو سنگ به دلیل خواص ضدمیکروبی که دارد، در کانترها و سطوح آشپزخانه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوشش نانو از رشد باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های مضر جلوگیری می‌کند و محیطی بهداشتی را برای تهیه غذا فراهم می‌سازد.

سطوح قابل اجرا نانو سنگ نما

پوشش‌های نانو معمولاً روی بیشتر سطوح قابل اجرا هستند؛ با این حال استفاده از آنها روی سطح‌هایی که تخلخل بالاتری دارند، مناسب‌تر خواهد بود. برای مثال استفاده از این محلول روی سنگ‌های گرانیت، اثر زیادی نخواهد داشت و تنها باعث جلوگیری از تغییر رنگ و یا آلودگی‌های ایجاد شده می‌شود. در طرف مقابل اجرای این پوشش روی سنگ‌هایی با تخلخل بالا مانند سنگ‌های رسوبی، اثر بیشتری داشته و دوام و طول عمر بیشتری را تضمین می‌کند. بهترین گزینه‌ها برای اجرای نانو سنگ، موارد زیر هستند.
• نماهای آجری
• نماهای آهکی
• ماسه‌سنگ
• بلوک‌های بتنی
• خاک رس و کاه‌گل
• سنگ‌های مرمری
• سنگ‌های گرانیتی متخلخل

ویژگی‌های نانو سنگ

نانو سنگ‌ها، به طور پیش‌فرض دارای پوشش‌های نانو هستند که باعث مقاومت بیشتر آنها در برابر عوامل خارجی می‌شود. این سنگ‌ها معمولاً در نمای داخلی ساختمان و طراحی دکوراسیون کاربرد زیادی داشته و به دلیل جذابیت و مقاومت بالا، محبوبیت زیادی بین طراحان داخلی دارند. ویژگی‌های اصلی نانو سنگ شامل موارد زیر می‌شود.
• ثبات شیمیایی
• ضد بخار و ضد آب
• ضد لک
• سازگار با محیط زیست
• بدون رنگ
• طول عمر بالا

اجرای نانو سنگ نما روی نمای ساختمان

جمع بندی

نانو سنگ نما یکی از پیشرفته‌ترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی محسوب می‌شود که کاربردهای زیادی داشته و روی سطوح مختلف، قابل اجرا خواهد بود. این محصول مزایای مختلفی مانند افزایش طول عمر سازه، عایق سازی آن در برابر رطوبت و حرارت، جلوگیری از ایجاد آلودگی و… را به همراه دارد که استفاده از آن را به گزینه‌ای مناسب برای تمامی طراحان دکوراسیون تبدیل کرده است. اگر قصد خرید انواع سنگ نما نانو و یا محلول‌های موجود در این زمینه را دارید، کافی است با مشاوران تیم سنگ نواز در تماس باشید تا راهنمایی مناسب برای شما ارائه شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در سنگ نواز کاربران مستقیماً با هم تماس می‌گیرند و هیچ واسطـه‌ای در این میان وجود ندارد، پس دقت فرماییــد که در خریــد و فروشِ شما، سنگ نواز هیچ دخالتی ندارد و کاربران باید خودشان جنبه‌های مختلف امنیتی را در نظر بگیرند. 

در صورتی که هر سوالی پیرامون ثبت آگهی دارید با ما تماس بگیرید: 09157773026

تمامی حقوق محفوظ می باشد.